Tėvų švietimas – mokymai, kursai, paskaitos, seminarai 

 

Mieli tėveliai, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras „Vilnius sveikiau“ nuo gegužės 27 iki birželio 7 dienos organizuoja tėvams, globėjams ar rūpintojams, kurie augina ikimokyklinio amžiaus vaikus sveikos mitybos mokymus. Tai puiki proga tiems, kurie nori pagilinti žinias apie vaikų mitybos įpročius, jų formavimo būdus bei principus. Įgytos žinios bus pritaikytos praktinėse maisto gaminimo dirbtuvėse, kurios vyks kulinarijos studijoje.

Mokymus ves savo srities žinovai: dietistas, maisto technologas bei virtuvės šefas.

Užsiregistravę dalyviai bus pakviesti į 1 teorinę paskaitą (1 val. 30 min.) ir 1 praktikinį maisto gamybos užsiėmimą (2 val. 15 min.)

 Pirmieji mokymai startuoja nuo gegužės 27 d. Teorinės paskaitos vyks nuotoliniu būdu, o praktiniai užsiėmimai pasirinktinai – kontaktiniu arba nuotoliu būdu per „Zoom“ programą. Registracijos metu pasirinkite vieną iš Jums tinkamiausių užsiėmimų datų ir laikų.

Kaina: nemokamai.

Visa informacija ir registracija čia: https://www.vilniussveikiau.lt/mokymai-gamink-sveikiau-ikimokyklinio-amziaus-vaiku-tevams/

 

Nacionalinė švietimo agentūra – dalyvauja įgyvendinant valstybinį ikimokyklinį, priešmokyklinį bei bendrąjį ugdymą. Informacijos viešinimas bei komunikacija su švietimo bendruomene yra nepaprastai svarbūs, ypač socialiniuose tinkluose.

Kviečiame visų mokyklų / ugdymo įstaigų vadovus, mokytojus, švietimo pagalbos specialistus, tėvus bei partnerius užpildyti trumpą apklausą ir taip pasidalinti savo patirtimi, nuomone, mintimis bei idėjomis, siekiant užtikrinti kuo sklandesnį bendravimą tarpusavyje – užtruksite iki 5 min.!

Šiuo metu vaikai ir paaugliai susiduria su nekasdieniais iššūkiais – dvejus metus besitęsiančia COVID-19 pandemija, karu Ukrainoje, su juo susijusios informacijos ir nuomonių gausa.

Visa tai kelia nemažai nerimą, baimę, pyktį, kitus negatyvius jausmus, gali išprovokuoti sunkiai kontroliuojamą nerimą, pablogėjusią emocinę sveikatą, padidinti konfliktinių situacijų šeimoje, mokykloje ar net lemti psichikos ir elgesio sunkumų atsiradimą.

Kur tėvams ieškoti pagalbos ir patarimų? Iniciavus Sveikatos apsaugos ministerijai parengtos trumpos atmintinės tėvams. Jose – svarbiausia informacija apie vaikų psichikos sveikatos stiprinimo galimybes, tinkamo ekranų naudojimo taisykles, ankstyvuosius emocinių ir elgesio sunkumų požymius bei psichologinės pagalbos galimybes.

Svarbu, kad tėvai nesijaustų bejėgiai, gebėtų laiku pamatyti nerimą keliančius ženklus, žinotų, kaip padėti vaikui ir kur kreiptis pagalbos.

Visas atmintines rasite čia: https://pagalbasau.lt/patarimai-tevams/

Informaciją ir naudingas nuorodos:

Taip pat pastebėta, kad šiomis dienomis viešojoje erdvėje girdisi vis daugiau nerimo dėl rusakalbių vaikų įžeidinėjimų, susijusių su įvykiais Ukrainoje. Labai svarbu, kad nei vienas suaugęs neliktų abejingas tokiems veiksmams ir nedelsdamas tai stabdytų. Paramos vaikams centro psichologai rekomenduoja, kaip derėtų elgtis suaugusiems: http://www.pvc.lt/lt/

Išreikšdami solidarumą Ukrainai, aiškiai pabrėžkite, jog gerbiate visus kitataučius darbuotojus bei partnerius. Rusijos, Baltarusijos kilmės darbuotojai gali jausti didesnę įtampą esančiomis aplinkybėmis, tad užtikrinkime, kad visi žmonės būtų gerbiami nepaisant jų tautybės ir kalbos. Paprašykite darbuotojų supratimo ir etiško bendravimo tiek viduje, tiek išorėje. Užkirskime kelią nesantaikos kurstymui bei neapykantos kalbai prieš rusakalbius, kurie yra niekuo dėti šioje situacijoje.

Krizių valdymo tvarkos aprašo Vilniaus miesto ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigose galima rasti čia: https://vilnius.lt/lt/savivaldybe/svietimas-kultura-ir-sportas/svietimas/socialine-pedagogine-pagalba-prevencine-veikla/

Prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje daugeliui iš mūsų, ypač vaikams, kyla su tuo susijusių  sunkių minčių, stiprių jausmų – nerimo, baimės, pykčio, nesaugumo. Kalbėti šia tema dažnam skausminga ir sunku.   Nuo mūsų, suaugusiųjų reakcijų ir elgesio priklauso vaikų emocinė savijauta, saugumo jausmas, todėl labai svarbu kalbėti su vaikais šia tema, tinkamai atsakyti į jiems kylančius klausimus.

Kalbant su vaikais svarbu laikytis šių principų:

 • išlikti ramiam;
 • pripažinti faktus, kad karo veiksmai prasidėjo;
 • pateikti apie įvykius tik patikimą informaciją, nesiekiant jos sustiprinti dar labiau gąsdinančiais vaizdais ar pasakojimais;
 • atsakyti į vaikų klausimus kiek galima aiškiau, atsižvelgiant į jų amžių;
 • pasidalinti savo jausmais ir padėti vaikams suprasti ir įvardinti jų pačių jausmus.

Patys laikykitės įprasto gyvenimo ritmo ir padėkite vaikams išlaikyti kasdienę rutiną.

Jeigu jaučiate, kad sunku padėti vaikui ir susitvarkyti su savo jausmais, galite kreiptis konsultacijai  į Vilniaus pedagoginės psichologinės tarnybos psichologus tel. (85) 2650908, darbo dienomis nuo 8.00 val. iki 17.00 val. (pietų pertrauka 12.00-12.45 val.).

*kaip kalbėtis su vaikais apie karą ir mirtį*

Šių dienų aktualiausia tema, kuria visi diskutuojame namuose su vaikais, neišvengiamai patapo karas Ukrainoje ir to pasekoje kilę įvairūs jausmai mumyse ir mūsų vaikuose.

Dalinamės Renatos Cikanaitės jau įrašytais pokalbiais apie tai, kaip kalbėtis su vaikais pagal skirtingų amžiaus grupių gidą.

Kaip kalbėti su vaikais apie karą ir mirtį. Pokalbis su Renata Cikanaite
Kaip (ne)pasakoti vaikams apie karą?

Kaip su vaikais ir paaugliais kalbėtis apie karą Ukrainoje?

Žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, iš artimųjų ir kitų suaugusiųjų girdėdami daug skirtingos informacijos apie karinius veiksmus Ukrainoje, vaikai ir paaugliai gali jausti didelį nerimą, jiems gali kilti įvairių klausimų. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie situaciją Ukrainoje, rekomenduoja Paramos vaikams centro psichologai.

 1. Kalbėtis apie vykstantį karinį konfliktą – svarbu. Kitu atveju, vaikai ir paaugliai remsis bendraamžių ir socialinių tinklų informacija, kurios gali nesuprasti ar netinkamai interpretuoti. Jie gali likti vieni su savo nerimu, baimėmis, fantazijomis.
 1. Ribokite informacijos srautą. Pasitenkite, kad ypač mažesni vaikai nematytų tiesioginių transliacijų iš karo zonos ar žiaurių vaizdų. Tai juos gali stipriai išgąsdinti, kelti didelį nerimą dėl savo saugumo.
 1. Apgalvokite, kaip pateiksite informacijos. Remkitės tik patvirtintais faktais iš oficialių šaltinių. Sužinoję naujos informacijos, pirmiausia patys nurimkite, kad galėtumėte kalbėti ramiu balsu.
 1. Nedramatizuokite situacijos ir nekelkite panikos. Girdint vaikams nereikėtų aptarinėti, kokias pasekmes pasauliui turės Rusijos karinė agresija, kaip gali keistis Lietuvos situacija ir mūsų kasdienis gyvenimas.
 1. Patikinkite, kad Lietuvoje karas nevyksta. Vis priminkite vaikams ir paaugliams, kad suaugusieji (JAV ir Europos sąjungos šalių vadovai, kariai, policijos pareigūnai, medikai) daro viską, kad mes būtumėme saugūs.
 1. Neapkraukite vaikų dideliu kiekiu informacijos arba visai ja nesidalinkite. Kalbant su mažesniais vaikais, nereikėtų vardinti įvairių smulkmenų. Pasitikslinkite, kaip jie supranta, tai kas vyksta. Jeigu matote, kad vaikas nieko nežino ir visai tuo nesidomi, nepasakokite jam apie karą. Paauglių paklauskite, ką jie jau žino apie situaciją Ukrainoje, aptarkite ir patikslinkite jų turimas žinias bei šaltinius.
 1. Kiek įmanoma aiškiau, atsakykite į klausimus. Darželinukai ir pradinukai gali daug kartų klausti tų pačių dalykų. Kantriai, kuo tiksliau, jiems suprantamai ir visada atsakykite. Į klausimą, kodėl vyksta karas, gali atsakyti: „Smurtas nėra geras būdas išspręsti konfliktą, svarbu ieškoti susitarimo, tačiau ne visuomet pavyksta ir žmonės padaro klaidingus sprendimus. Kartais net neįmanoma suprasti, kodėl jie taip pasielgia“.
 1. Paskatinkite vaikus įvardinti, kaip jaučiasi. Paklauskite, kas gąsdina, neramina vaiką. Patikinkite, kad normalu jausti nerimą, baimę, pyktį. Pasikalbėkite apie tai, kas jums padeda nusiraminti: kvėpavimas, pasivaikščiojimas, pokalbis su artimuoju ar pan.
 1. Išlaikykite įprastą dienotvarkę ir rutiną. Kuo daugiau aiškių, kontroliuojamų dalykų vyksta kasdieniame gyvenime, tuo vaikai ir paaugliai jaučiasi saugesni.
 1. Aptarkite šeimos vertybes ir kaip galėtumėte padėti Ukrainos žmonėm Tai gali būti finansinė parama ar aukojami daiktai. Mažesni vaikai savo palaikymą gali išreikši piešiniuose. Kai žino, kad gali padėti, vaikai ir paaugliai jaučiasi saugesni.
 1. Pasitarkite su psichologu „Tėvų linijoje (8 800 900 12). Paramos vaikams centro psichologai telefonu nemokamai patars, kaip pasikalbėti su vaiku apie karą, kaip tinkamai reaguoti į jo pasikeitusį elgesį, kaip patiems tėvams suvaldyti savo nerimą.

– – –

Apie Paramos vaikams centrą

Tai nevyriausybinė organizacija, nuo 1995 m. teikianti psichologinę, socialinę, teisinę pagalbą šeimoms ir vaikams, išgyvenantiems psichologinius sunkumus. Vykdomos programos: „Big Brothers Big Sisters“, „Antras žingsnis“, „Vaikystė be smurto“, Pozityvi tėvystė“, „Tėvų linija“.

 

Sausio 1 dieną atvers duris vieta tėvams, kur mokysime kurti ryšį su vaikais. Kai vaikai namuose meluoja, nesipasakoja, mieliau leidžia laiką su draugais, mumis nepasitiki, neklauso ir nenori girdėti, ką jiems sakome. Kai jaučiame kartėlį ir liūdesį, nes taip ilgai išsvajoti ir laukti vaikai nenori su mumis bendrauti, rėkia, stumia, užsidaro, kaltina mus, valgom kartu, bet tyloje. Kai nebežinome, kas esame mes patys, abejojame savimi, savo gebėjimais, savo verte. Taigi bus vieta, kur jūsų lauksime ir ji vadinsis „augantys tėvai„: 

Čia bus galima klausytis Lietuvos ir užsienio psichologų įrašų įvairiomis tėvystės temomis, bus galima ateiti į gyvus zoom susitikimus ir užduoti savo klausimus, bus galima klausti raštu, iš namų, jums patogiu metu, anonimiškai, jeigu taip norisi. Nuo pat pirmų susitikimų grupėje pasidalinsime su jumis ryšio kūrimo metodais, kuriuos galėsite parsinešti į savo namus ir mėgautis rezultatais!

Daugiau informacijos čia: nuoroda.


Kviečiame Vilniaus miesto savivaldybės tėvelius dalyvauti programoje „Neįtikėtini metai“ (The Incredible Years®)! Programa yra skirta tėvams/įtėviams/globėjams, auginantiems 3–6 metų amžiaus vaikus. Programa įgyvendinama daugiau nei 20 pasaulio šalių, moksliniais tyrimais įrodytas ilgalaikis jos efektyvumas. Programa padeda tėvams: 

 • išmokti pažinti savo ir vaiko jausmus,
 • geriau suprasti vaiko elgesį ir elgesio sunkumų priežastis,
 • įsigilinti ir taikyti veiksmingus vaiko netinkamo elgesio valdymo būdus,
 • išmokti efektyviai nustatyti ribas, taisykles ir sėkmingai naudoti paskatinimų sistemą,
 • išmokti, kaip ugdyti vaiko savireguliacijos įgūdžius ir kaip padėti vaikui kurti pozityvius santykius su kitais,
 • tobulinant tėvystės įgūdžius, labiau pasitikėti savimi,
 • stiprinti ryšį su vaiku, mėgautis kartu praleistu laiku,
 • suteikti pagalbą savo vaikui ir padėti jam jaustis geriau.

 

Daugiau apie Programą galima paskaityti čia: 

https://neitiketini-metai.lt/tevams-apie-programa/ 

 

Registruotis į tėvų grupes galima čia: 

https://neitiketini-metai.lt/savivaldybes-dalyvaujancios-projekte/vilniaus-savivaldybes-grupe/

Visiems tėvams kartais reikia pasitarti dėl vaikų ir paauglių elgesio, savijautos ar tarpusavio santykių. Vaikai ir paaugliai dažnai ką nors iškrečia, ne visuomet pavyksta su jais susikalbėti ar suprasti elgesio priežastis. Neretai suaugusieji nežino, kaip reaguoti ar nusiraminti, jaučiasi blogais tėvais.

Ypatingai tai aktualu, neslūgstant COVID-19 sukeltai pandemijai, kuri turi stiprią neigiamą įtaką šeimų, auginančių vaikus, emocinei savijautai. Profesionalūs „Tėvų linijos“ psichologai yra pasirengę tėvams, įtėviams, globėjams padėti įveikti įvairius psichologinius sunkumus, kurie kyla šeimose dėl karantino apribojimų, nerimo dėl sveikatos ar finansinių įsipareigojimų.

Nei skambučių skaičius, nei jų trukmė „Tėvų linijoje“ neribojama, o pokalbiai – anoniminiai. Pasikalbėti su psichologu galima dar tą pačią dieną pirmadieniais–penktadieniais 9–13 val. ir 17–21 val.
Nemokamai pasitarti galima visais klausimais, susijusiais su vaikų ir šeimos psichologiniais sunkumais, rūpesčiais, tarpusavio santykiais, savijauta ir pan. Tuomet, kai tėvams ar vaikams sukyla stiprios emocijos ir sunku susivaldyti arba reikia palaikymo, norisi išsikalbėti, pasidalinti rūpesčiais. Taip pat jeigu kyla klausimų, kaip derėtų pasielgti konkrečioje situacijoje.
„Tėvų linija“ – Paramos vaikams centro įgyvendinamas projektas, finansuojamas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšomis.

Daugiau informacijos – www.tevulinija.lt

Vasara prasidėjo, o kartu su ja ir maudymosi sezonas. Kreipiamės į Jus norėdami priminti, kaip svarbu pasikalbėti apie saugų elgesį prie vandens su vaiku!

Daugiau informacijos apie saugų elgesį bei pirmąją pagalbą nelaimės atveju kviečiame žiūrėti Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ parengtoje vaizdinėje informacijoje.

Kviečiame dalyvauti paramos akcijoje „Gerumo lašelis“, kuri skirta paminėti Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Tai paramos akcija, skirta vaikams, sergantiems onkologinėmis ligomis. Renginio globėja Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Plačiau apie asociaciją Paguoda– https://we.tl/t-nsuwUpJzV3

Brolių ir seserų konfliktai: kaip sumažinti įtampą šeimoje

Trumpas filmukas